Current Date : 7/12/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 14/02/1387

سه تار" ذوالفنون" در تالار وحدت به صدا در می آید 

  گروه ذوالفنون به سرپرستی استاد جلال ذوالفنون در روزهای پایانی هفته آتی به روی صحنه تالار وحدت می رود تا بار دیگر با نوای ساز استاد ، تماشاگران با موسیقی ناب ایرانی آشنا گردند.


  در این کنسرت قطعاتی از سروش قهرمانلو به نام های «شبزده » و «شهریار جان» برای اولین بار اجرا می شود تا در کنار کارهای قبلی گروه که به صورت کارگاهی انجام پزیرفته بود و قطعات به یاد ماندنی استاد اجرایی به یاد ماندنی را به یادگار بگذارد.
گروه ذوالفنون که جلال ذوالفنون از آن به مکتب ذوالفنون یاد می کند تا به حال برنامه های بسیاری در جهت امور خیریه و یاری رساندن به این مجامع از نظر معنوی انجام داده است که همگی این فعالیت ها قابل ستایش است.
افرادی که استاد را در گروه ذوالفنون همراهی می کنند سروش قهرمانلو شاگرد ۱۵ ساله استاد به عنوان نوازنده دوم سه تار ، سید مرتضی فلاحتی ( بامداد) خواننده ، مهدی نظام دوست نوازنده تنبک و دف و سهیل ذوالفنون پسر استاد که به نوازندگی تار و سه تار و آهنگسازی در گروه مشغول می باشد.
جلال ذوالفنون در سال ۱۳۱۶ در آباده متولد شد. در کودکی با خانواده به تهران آمد، تار پدر و ویلن برادرش او را با موسیقی آشنا کرد و از ده سالگی به سه تار پرداخت.
برای ادامه موسیقی به هنرستان موسیقی ملی رفت، در آنجا سه تار چندان مورد استفاده نبود و او اجباراً تار را برگزید، با سازهای دیگر چون ویلن نیز آشنا شد و آن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت و در این حال سه تاررا همچنان می نواخت. در هنرستان از رهنمودهای مرحوم موسی خان معروفی در زمینه تکنیک سه تار برخوردار گشت و به این ترتیب هشت سال آموزش وی در هنرستان به فراگیری سه تار، تار و ویلن گذشت.
همزمان با تاسیس رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبا به آنجا راه یافت و با چهره های شاخص موسیقی ایران نظیر مرحوم نورعلی خان برومند و دکتر داریوش صفوت آشنا شد. این آشنایی به وی امکانی داد تا شناخت تازه ای از موسیقی اصیل و امکانات وسیع سه تار به دست آورد. از این زمان بود که وی تمرکز و توجه خود را بر آموختن و گسترش این ساز معطوف ساخت.
در ادامه راه از روشهای اساتیدی چون مرحوم صبا و مرحوم ارسلان خان درگاهی و همچنین راهنماییهای ارزنده دکتر صفوت بهره فراوان یافت.
پس از اتمام دانشکده در همان جا و نیز مرکز حفظ واشاعه موسیقی ملی به تدریس سه تار پرداخت.
حضور در این مرکز موهبت کسب فیض از محضر اساتیدی چون سعید هرمزی و یوسف فروتن را برایش به همراه داشت.
پس از انقلاب ذوالفنون در چند حیطه تاثیر گذار بود ، ابتدا آشنا ساختن عموم مردم با ساز د رقالب همکاری هایی که با شهرام ناظری و برخی دیگر از هنرمندان داشت که اوج آن انتشار آلبوم گل صدبرگ و آتش در نیستان با شهرام ناظری و آلبومی از نگاه یاران با صدای صدیق تعریف بود. برخی از آثار ذوالفنون همانند پرواز و پرنیان به صورت آلبوم تکنوازی سه تار نیز منتشر شده‌اند.
حیطه دیگر تدوین کتابی برای آموزش سه تار به جوانان علاقه مند به موسیقی اصیل ایرانی و ساز سه تار بود که تالیف وی در این زمینه سهمی جدی در فراگیر ساختن این ساز ایفا کرد.
از ذوالفنون کتاب «گل صدبرگ» که مجموعه ای از نوشت ها و خاطراتش درباره موسیقی است به بازار کتاب راه یافته است.
وی با اغلب هنرمندان طراز اول کشور همکاری جدی و مستمر داشته است و اخیرا هم به همکاری با داریوش خواجه نوری واجرای آثار مشترک با این هنرمند پرداخته است.


تهيه و ارسال خبر    :   روابط عمومي كنسرواتوار تهران

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi