Current Date : 7/6/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 03/02/1387

اركستر ملي براي پيامبر اعظم (ص) مي‌نوازد  

  اركستر موسيقي ملي به رهبري فرهاد فخرالديني و خوانندگي علي مينوسپهر از 4 تا 6 ارديبهشت با اجراي قطعاتي براي حضرت رسول اكرم (ص) در تالار وحدت به روي صحنه مي‌رود.


  در نشست مطبوعاتي كه صبح امروز با حضور فرهاد فخرالديني رهبر اركستر موسيقي ملي و بابك رضايي مديرعامل انجمن موسيقي برگزار شد،رضايي گفت:برگزاري بيش از 52 برنامه در سال گذشته كارنامه پرباري را براي انجمن رقم زد و هم اكنون در سال جديد اولين برنامه‌هايمان را با اجراي اركستر زهي پارسيان و اركستر ملي آغاز كرده‌ايم.
وي افزود: با توجه به نام‌گذاري سال 87 از سوي مقام معظم رهبري با عنوان نوآوري و شكوفايي،اجراي اركستر ملي نيز يك گام بسيار بلند در حوزه موسيقي در راستاي شكوفايي و نوآوري است. چرا كه تحولات بسيار اميدواركننده و پشتوانه‌هاي خوب را با درايت و پشتكار فخرالديني در اين برنامه خواهيم ديد.
در ادامه فخرالديني با بيان اينكه اركستر ملي وارد دهمين سال فعاليت خودش شده،اظهار داشت: ما در اين 10 سال فراز و نشيب‌هاي بسياري داشتيم چرا كه بايد قطعات اركستر را فراهم و كنسرت مي داديم. در اين مدت هم از نظر تربيت نوازندگان جوان و كسب تجربه نوازندگي اركستر دوران خوبي را پشت سر گذاشتيم. ما در زمينه آهنگسازي و تنظيم قطعات و فنون اركستراسيون افراد بسيار فعالي داشتيم كه در اين 10 سال همواره يار و ياور من بودند.
وي ادامه داد: به عقيده من موسيقي يك كار آكادميك است و اركستر موسيقي ملي براي نوازندگان حكم يك كارگاه آزمايشي را پيدا كرده كه وقتي كارهاي خود را مي‌سازند با اين اركستر بنوازند و تجربياتي را بدست آورند.
رهبر اركستر ملي با اشاره به اجراي اركستر در تالار وحدت افزود:در اين برنامه 3 قطعه از ساخته‌هاي مازيار حيدري،علي اكبر قرباني و شهرام توكلي كه از نوازندگان اركستر هستند را در مدح حضرت رسول(ص) اجرا مي‌كنيم كه براي اولين بار اين 3 قطعه توسط خود اين نوازندگان رهبري مي‌شود.
اين آهنگساز بيان داشت: اين كنسرت با اجراي 5 قسمت از سوئيت آفرينش از ساخته‌هاي من كه بر اساس آيات شريفه قرآن مجيد در 10 سال پيش نوشته شده آغاز و سپس قطعه لولاك ساخته مازيار حيدري با رهبري خودش، قطعه معراج از قرباني با رهبري بنده و قطعه محمد آخرين مرسل از ساخته‌هاي توكلي با رهبري خودش را مي‌نوازيم.
همچنين در پايان قطعه هماي رحمت كه گزيده‌اي از موسيقي سريال امام علي(ع) است را اجرا خواهيم كرد.كه گروه كر و علي مينو سپهر به عنوان خواننده ما را همراهي خواهند كرد.
وي در خصوص انتخاب قطعاتي با تم مذهبي براي اين اجرا گفت: ساخت اين سه قطعه در مدح حضرت رسول سال گذشته توسط مركز موسيقي به اين سه نفر داده شد ولي فرصت اجراي آن پيش نيامد وگرنه بايد در سال حضرت محمد آن را اجرا مي كرديم و از آنجايي كه هم اكنون فرصت اين اجرا را پيدا كرديم براي يكپارچه‌ شدن كار بقيه قطعات را با همين تم انتخاب كرديم.
رهبر اركستر موسيقي ملي با بيان اينكه مردم ما بيشتر طالب موسيقي باكلام هستند،اظهار داشت:به اعتقاد من صداي انسان يكي از زيباترين صداهاي موسيقي است و از آنجايي كه كشو ما در كلام و شعر قدرتمند است سعي مي‌كنيم در انتخاب قطعات كوتاهي نكنيم.
فخرالديني در خصوص عدم انتشار آثار اركستر ملي در قالب آلبوم‌هاي موسيقي گفت:در طول اين 10 سال 200 قطعه براي اركستر ساخته و اجرا گرديده اما متاسفانه هيچ كدام منتشر نشده‌اند.در حالي كه بايد با رعايت حقوق مؤلف و مصنف اين اتفاق بيفتد.
به گزارش فارس،رضايي مدير عامل انجمن موسيقي نيز در اين‌باره گفت:عدم وجود قانون كپي‌رايت باعث مي‌شود ما در تضمين پرداخت حقوق مؤلفين و مصنفين دچار مشكل شويم.همچنين باتوجه به تعداد نوازندگان اركستر،انتشار آثار و فروش آنها نمي‌تواند جوابگوي اين تعداد باشد ولي اميدوارم به زودي به شرايطي برسيم كه از طريق هزينه از سوي اسپانسرها بتوانيم اين كار را انجام دهيم.
وي در خصوص اجراي اركستر ملي در شهرستانها و برگزاري نمايشگاه موسيقي گفت:ما از پارسال شعار اين كار را داديم و هم اكنون نيز با اداره كل ارشاد استان فارس و مركزي ظرف يك ماه گذشته مذاكراتي را انجام داديم كه بتوانيم با گرفتن اسپانسر هزينه را براي اجرا تأمين و برنامه‌هاي اركستر را اجرا كنيم و از آنجايي كه شهرستان‌ها تالار مناسبي را براي اجراي اركستر ندارد بايد فضاي باز را در نظر بگيريم.
همچنين دومين نمايشگاه موسيقي را امسال قوي‌تر و پربارتر برگزار خواهيم كرد.
اركستر موسيقي ملي به رهبري فخرالديني 4 تا 6 ارديبهشت ساعت 30/21 در تالار وحدت به روي صحنه مي‌رود.

منبع خبر : خبرگزاری فارس


تهيه و ارسال خبر    :   روابط عمئمی کنتسرواتوار تهران

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi