Current Date : 7/10/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 27/12/1386

کنسرواتوار تهران در سالی که گذشت ...1386  

  کنسرواتوار تهران در سال 86 نیز مانند سالهای قبل فعالیت چشمگیری در عرصه فرهنگ و هنر بالااخص در زمینه موسیقی کشور ایفا نمود. سال 86 را میتوان سالی پر ثمر برای کنسرواتوار تهران ارزیابی نمود. چکیده ای از فعالیتهای کنسرواتوار تهران در سال 1386 به شرح ذیل میباشد.


  در اردیبهشت ماه سال 86 کنسرواتوار تهران میزبان دوستداران زلتان کدای آهنگساز برجسته ی مجارستانی بود . این مراسم با حضور سفیر مجارستان آقای اشتاوان ونزل، ریاست کنسرواتوار تهران آقای دکتر بهزاد معافی ، معاونین، استاد نادر مشایخی رهبر سابق ارکستر سمونیک تهران ، استاد هما سادات افسری، مقامات عالی رتبه و نمایندگان سفارت ها و جمعی از دوستداران زلتان کدای برگزار گردید . در این مراسم اشتاوان ونزل، سفير مجارستان، با بيان اين مطلب كه امسال به‌خاطر پايه‌گذاري سيستم آموزشي منحصربه‌فرد، سال كداي در اروپا نام‌گذاري شده است، گفت: اشتياقي كه شما امروز در اين برنامه نشان داديد بيان‌گر تاثير مثبت موسيقي روي جوامع مختلف است. بهزاد معافي نيز اضافه كرد: بزرگداشت يك‌125 سالگي اين آهنگ‌ساز مجار نشان‌دهنده‌ي آثار ماندگار آن شخصيت از يك‌سو و قدرشناسي نسل امروز ما از سوي ديگر است.
وي افزود، استادي او در دانشگاه بوداپست و همچنين تلاشش براي ماندگارماندن موسيقي فولك قابل تحسين است؛ تركيب زيبا و شگفت سنت و تجدد با روح مجار باعث ماندگاري كداي در سپهر فرهنگ و هنر جهان است. كه هم عصر كداي به‌شمار مي‌آيد.همچنین در این مراسم قطعاتی از کدای توسط دانشجویان و اساتید کنسرواتوار تهران به اجرا در آمد. كنسرواتور تهران سال گذشته نيز مراسمي مشابه را در تاريخ پنجم بهمن به پاس بزرگداشت بلابارتوك برگزار كرده بود
در خرداد ماه سال 86 همزمان با سالروز در گذشت استاد دکتر علی شریعتی مراسم سی امین عروج این استاد گرانقدر در کنسرواتوار تهران برگزار گردید. در این یادواره که به اهتمام کنسرواتوار تهران و با حضور گسترده فرهیختگان و هنرمندان بویژه استادان و دانشجویان رشته های هنر برگزار گردید، ابتدا دکتر بهزاد معافـی رئیس کنسرواتوار تهران با بیـان تعلـق خاطـر نسـل خـود بـه اندیشه های دکتر شریعتی، علاقه و اشتیاق نسل سوم انقلاب به شریعتی را نشانه ماندگاری فکر و اندیشه او دانست.
وی خرداد ماه را ماه حوادث تاریخی نامید و به وجوه تمایز آن نسبت به سایـر ماههـای سـال اشـاره نمـود و شریعتـی را چهره ای ماندگار خواند که تاریخ، نام، یاد و آثار او را به ثبت رسانده است.
در این مراسم، همچنین استاد محمد عبد خدایی تحت عنوان " شریعتی، نقطه عطف " سخنرانی نمود.
وی با بررسی دهه پایانی حیات دکتر شریعتی به اوضاع سیاسی و اجتماعی و جهت گیریهای فکری دوره مذکور اشاره و از شریعتی به عنوان پایگاه فکری نسل جوان یاد کرد.که در پایان با اجرای قطعاتی با اشعار دکتر علی شریعتی توسط گروه سنتی کنسرواتوار تهران به سرپرستی آقای میثم معافی و خوانندگی شاهین عبدالله نژاد خاتمه یافت.
درتیرماه سال 86 کنسرواتوارتهران دهمین سالگرد تاسیس و فعالیت خود را جشن گرفت. همچنین به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس کنسرواتوار تهران هفته فرهنگی کنسرواتوار تهران با حضور گروه منتخبی از کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو به دعوت کنسرواتوار تهران برگزار شد. در این هفته گارگاههای تخصصی موسیقی (ساز و آواز کلاسیک) در کنسرواتوار تهران توسط دانشجویان منتخب کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو برگزارشد. همچنین کنسرت بزرگی نیز در تالار اندیشه با همکاری حوزه هنری و گروه منتخب کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو و گروه کلاسیک کنسرواتوار تهران برگزار گردید.شایان ذکر است برنامه ریزی و مدیریت برنامه های هفته فرهنگی کنسرواتوار تهران را معاونت کنسرواتوار تهران آقای میثم معافی برعهده داشتند.
در مرداد ماه سال 86 شب موتزارت با سخنرانی دکتر هما سادات افسری و اجرای آثاری از موتزارت توسط شاهین استیری از هنرجویان کنسرواتوار تهران برگزار گردید.
در شهریور ماه 86 یکی از بزرگترین اسطوره های اپرای جهان لوچیانو پاواروتی در گذشت . به همین مناسبت ریاست کنسرواتوار تهران به همراه معاونین با حضور در سفارت ایتالیا و تقدیم پیام تسلیت به همراه تاج گل به خانواده پاواروتی دفتر یادبود سفارت ایتالیا را نیز امضا نمودند.
در آبان ماه 86 یادبود لوچیانو پاواروتی در کنسرواتوار تهران برگزار گردید.در این مراسم "روبرتو توسكانو" سفیر ایتالیا با قدرداني از برگزاركنندگان اين مراسم گفت: زماني كه معافي براي برگزاري كنسرت يادمان پاواروتي اعلام كرد، مشتاقانه پذيرفتيم، زيرا كنسرواتوار همواره مناسب‌ترين جايگاه براي برگزاري نشست‌هايي از اين دست است؛ هدف نهايي ما نيز در گردهم ‌آمدن در اين شب، نشانه‌ي رفتن و درگذشت اين هنرمند نيست، بلكه قصد داريم ميراث پاواروتي را مرور كنيم.همچنین ریاست کنسرواتوار تهران با بیان این مطلب، اين خواننده‌ي شهير اپرا را يك چهره‌ي جهاني در عرصه‌ي هنر اپرا دانست و تصريح كرد، پاواروتي همواره معتقد بود كه «زندگي توام با موسيقي زيباست و ارزش صرف آن‌را دارد؛ اين همان چيزي است كه من زندگي خود را به آن اختصاص دادم و به راستي عمرم را در اين راه و در جهت خدمت به مردم قرار دادم و احترام جهاني كه كسب كرده‌ام از همين ريشه نشات مي‌گيرد.»
او اضافه كرد: پاواروتي با پيچيدگي‌هاي سبك اپرا آشنايي نداشت، ولي با اجراهايي موفق از اپراهاي معروف جهان در معرفي اين هنر بسيار تاثيرگذار بود و اجراهايش در شهرهاي مختلف دنيا تاثير عميقي در پيوند ميان مردم و موسيقي به‌جا گذاشت.
بهزاد معافي با اشاره به شخصيت مردم دوست اين خواننده اپرا تصريح كرد:‌ او براي التيام بخشيدن به دردهاي مردم در كشورهاي مختلف اجراهاي متعددي را به‌صورت خيريه به‌همراه گروهش برپا مي‌كرد و روح و احساس لطيف او را به‌راحتي مي‌توان از دل اين اجراها شناخت.در پخش پایانی این مراسم نیز قطعاتی که قبلاً توسط لوچیانو پاواروتی اجرا گردیده بود توسط ارکستر کنسرواتوار تهران به خوانندگی میثم معافی و رهبری فرزاد نوشاد به اجرا در آمد.
درمهر ماه 86 ارکستر کنسرواتوار تهران در همایش شورایاران بسیجی شهر تهران در تالار شهید آوینی فرهنگسرای بهمن به اجرای برنامه پرداخت. این برنامه با حضور شهردار تهران آقای قالیباف و شهرداران مناطق مختلف تهران برگزار شد. كنسرت پزوهشي گيتار فلامنكو روزهاي 25 و 26 مهر ماه در كنسرواتوار تهران برگزار شد.
در دی ماه 86 ریاست کنسرواتوار با سفر به شهر مسکو و ملاقات با مسوولان کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو و امضا تفاهمنامه همکاری فی مابین بر تحکیم و تعمیق روابط بین 2 کنسرواتوار تهران و چایکوفسکی مسکو تاکید نمودند.در این تفاهمنامه مقرر گردید سالانه شش تن از دانشجویان کنسرواتوار تهران به منظور گذراندن دوره های فشرده و مستر کلاس های يك ماهه به کنسرواتوار مسکو اعزام شوند و تشخیص صلاحیت اعزام شدگان بر عهده کمیته آموزشی کنسرواتوار تهران خواهد بود.
كنسرواتوار چايكوفسكي نيز متعهد گرديد سالانه سه تن از استادان شاخص کنسرواتوارمسکو(چایکوفسکی) در رشته هاي مختلف موسيقي را براي برگزاري مستر كلاس و آموزش دانشجويان و هنرجويان كنسرواتوار تهران و همچنين برگزاري كنسرت هاي آموزشي و پ‍ژوهشي به كشور ايران عازم نمايد.
آقاي دكتر بهزاد معافي ، رياست كنسرواتوار تهران در گفتگو با خبرنگار سايت كنسرواتوار تهران افزود : هزينه ي تحصيل در دوره هاي يك ماهه كنسرواتوار چايكوفسكي به انضمام هزینه اقامت در خوابگاه مبلغي حدود 1000 دلار تعيين شده است . ايشان با اشاره به پوشش خبري رسانه ها و خبرگزاري هاي روسيه از حضور رياست كنسرواتوار تهران در روسيه و همچنين فعاليتهاي كنسرواتوار تهران افزودند: وزير علوم روسيه كه رياست كنسرواتوار چايكوفسكي را نيز بر عهده دارد ، از علاقه خود به ايران و كنسرواتوار تهران گفتند و ابراز خرسندي خود را از همكاري هاي بيشتر با كنسرواتوار تهران كه عنوان پسر خوانده كنسرواتوار چايكوفسكي را دارد اعلام داشتند.شايان ذكر است در اين ديدار طرف روسي علاقه خود را براي برگزاري هفته فرهنگي ايران در روسيه اعلام كرد و گفت : ما آماده هرگونه همكاري فرهنگي و هنري با ايران و كنسرواتوار تهران هستيم.
لازم به ذکر است که سابقه همکاری های فرهنگی این دو کنسرواتوار به شش سال می رسد و در این مدت دانشجویان و هنرجویان متعددی از دو کنسرواتوار در تهران ، مسکو و سنت پیترزبورگ کنسرت برگزار نموده اند. کنسرواتوار مسکو از قدیمی ترین و معتبرترین کنسرواتوارهای دنیاست که نوابغ بی شماری را به جامعه موسیقی جهانی عرضه نموده است.
اسفند ماه 86 کنسرت پژوهشی نوروزی در کنسرواتوار تهران برگزار گردید.
شرکت تیم فوتبال کنسرواتوار تهران در مسابقات مناطق شهرداری تهران و مسابقات دانشگاه جامع علمی کاربردی و همچنین شروع به کار مجدد انجمن ادبی شعر و موسیقی کنسرواتوار به سرپرستی آقای میثم معافی از دیگر فعالیتهای انجام شده کنسرواتوار تهران در سالی که گذشت بود.

با آرزوی سالی خوش و موفقیتهای بهتر و بیشتر در آینده . . .

روابط عمومی کنسرواتوار تهران


تهيه و ارسال خبر    :   روابط عمومی کنسرواتوار تهران

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi