Current Date : 8/15/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 29/11/1386

روايت موسيقايي «عاشورا» در اركستر سمفونيك تهران 

  اركستر سمفونيك تهران به رهبري «سعيد ذهني» از 29 بهمن تا 4 اسفند، واقعه عاشورا را در قالب برنامه‌اي با عنوان «هلال كاروان» روايت مي‌كند.


  به گزارش خبرنگار موسيقي فارس،در نشست مطبوعاتي كه صبح امروز با حضور محمد حسين احمدي مدير كل دفتر موسيقي ارشاد،سعيد ذهني آهنگساز و محمد سراج سرپرست گروه نغمه‌سرايان عاشورايي در معاونت هنري ارشاد برگزار شد،احمدي گفت: ما اركسترها را در ماه محرم تعطيل كرديم اما به عقيده من اگر اين هنر آسماني است چرا در چنين ماههاي عزيزي اجرا نشود بر اين اساس تصميم گرفتيم اين برنامه را با اركستر سمفونيك تهران برگزار كنيم.
وي افزود: «هلال كاروان» كار جديد و از جمله هنرهاي ايراني است كه مي‌تواند در همه زمينه‌ها انجام شود. در اجراي اين اثر تعدادي از نوازندگان اركستر سمفونيك،چند نوازنده چيره دست ،گروه كر دفتر موسيقي و گروه نغمه سرايان عاشورايي همكاري مي‌كنند.
احمدي ادامه داد: اميدواريم كاري كه آقاي ذهني از سال گذشته آغاز كرده مورد پسند دوستداران حضرت ابا عبدالله الحسين قرار گيرد و بتواند تحول و معنويتي در حوزه موسيقي براي ما رقم بزند.همچنين بتواند فضاهاي جديد براي مردم دشوار پسند، موسيقي دوست و دوستداران راه معنويت فراهم كند.
در ادامه اين نشست سعيد ذهني آهنگساز هلال كاروان در خصوص اين اجرا گفت:حدود يك سال و نيم پيش در موسسه فرهنگي هنري فدك اين بحث مطرح شد كه در به شكل فاخر و ارزشمند با درون مايه مذهبي در حوزه موسيقي حركت كنيم. براين اساس جلسات متعددي را با محمد سراج سرپرست نغمه سرايان عاشورايي برگزار و وضعيت تاريخي واقعه عاشورا را بدون حاشيه‌ها و جنبه‌هاي تخيلي و افسانه‌اي بررسي كرديم تا بتوانيم با يك نگرش موسيقايي دراماتيك كاري در اين زمينه انجام دهيم.
وي در خصوص اين رپرتوار افزود: هلال كاروان شامل 5 قطعه موسيقي به نام‌هاي قافله،حر، عطش، علمدار و وداع است كه از حج ناقص سيدالشهدا تا شهادت ايشان را در قالب موسيقي توصيف مي‌كند.در اين اثر از 3 خط آوازي كلاسيك، سنتي و مذهبي استفاده كرديم.همچنين براي خالي نبودن موسيقي ملي از ساز كوبه‌اي دف بهره برديم به طوري كه گروه 6 نفره دف در اين اجرا ما را همراهي مي‌كند.
اين آهنگساز ادامه داد:در بخش آواز سنتي نيز علي مينو سپهر به عنوان تك‌خوان در كنار اركستر قرار مي‌گيرد.همچنين نوع طراحي موسيقي به گونه‌اي است كه كلام با موسيقي تلفيق شده به طوري كه وقتي نغمه‌سرايان مي‌خوانند گروه كر و اركستر نيز مي‌نوازند و مي‌خوانند.
وي بيان داشت:اين اثر كه در قالب رپراتور 1 ساعته است 75 درصد به صورت اركسترال و كرال و 25 درصد در قالب تك‌بيتي و رجز خواني اجرا مي‌شود.
اين رهبر اركستر در پاسخ به اين سوال كه چه‌قدر موسيقي‌هاي مذهبي كه در اين اثر اجرا مي‌شود مبتني بر الحان موسيقي است،گفت: موسيقي مداحي ما مستقل و خارج از دستگاههاي موسيقي ايران نيست و آن چيزي كه مداحان ما مي‌خوانند نيز فارغ از دستگاههاي موسيقي‌ نيست.بنابراين بخش مداحي كار با تكيه بر دستگاههاي موسيقي سنتي اتفاق افتاده است.به طور كلي در اين اجرا اركستر بهانه‌اي براي اجراي مداحان و يا برعكس نيست بلكه با ارزش گذاشتن به هر دو مقوله اثر اجرا مي‌شود.
ذهني با بيان اينكه در هلال كاروان جنبه‌هاي تزييني مدنظرمان نبوده،اظهار داشت:حركت كردن بر محور خطوط آوازي وجه تمايز كار ما با بقيه كارهاي تلفيقي است.همچنين با توجه به شاني كه مضمون اثر دارد از كلام بيشتر بهره نبرده‌ايم و بيشتر به موزيكاليته آن پرداخته‌ايم.
مدير كل دفتر موسيقي ارشاد در خاتمه در خصوص رويكر اركستر سمفونيك تهران در اجراي آثار تلفيقي خاطر نشان كرد: سياستي براي اين كار وجود ندارد و اركستر در كنار كارهاي تلفيقي آثار ديگري را نيز اجرا مي‌كند. ما چندي پيش نيز براي بازنگري در ساختار اركستر فراخواني را مبني بر جذب نوازندگان ارائه داده‌ايم. هم اكنون شورايي در حال امتحان گرفتن از استقبال كنندگان از اين فراخوان است.
وي افزود: ما با اين فراخوان مي‌خواهيم ساختار اركستر را تغيير دهيم.به اين ترتيب كه اگر نوازندگان متبحري در اين آزمون‌ها انتخاب شوند در اركستر قرار مي‌گيرند.
اركستر سمفونيك تهران براي اجراي هلال كاروان در روزهاي 29 بهمن تا 4 اسفند در دو سانس 19 و 21 در تالار وحدت به روي صحنه مي‌رود.


تهيه و ارسال خبر    :   حسین رستمی

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi