Current Date : 7/10/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 29/11/1386

یك جام دیگر با یوسف 

  شاید كمتر كسی باور می‌كرد كه او دوباره گیتار به دست بگیرد. شاید كمتر كسی از طرفداران بی‌شمار صدایش فكر می‌كردند كه او، باز هم با دستانی پر از ترانه و ساز بیاید. اما یوسف‌ اسلام پس از ۲۸سال سكوت آمد و تمامی كسانی كه سال‌ها دور از صدای تازه‌خواننده محبوب خود بودند به «یك جام دیگر» دعوت شدند تا این بار حرف‌هایی را كه یوسف از قلبش می‌زند با قلبشان بشنوند.


  او در خصوص كار جدیدش گفته است: در این برهه از زمان این بهترین كاری است كه می‌‌توانم انجام دهم؛ چرا كه موعظه‌كردن، سیاست و این حرف‌ها كاری را پیش نمی‌برد. من می‌خواهم با قلبم و با قلب‌ها حرف بزنم. مطمئن باشید به این ترتیب مردم می‌توانند بخشی از زیبایی‌هایی را كه من كشف كرده‌ام، كشف كنند.
یوسف اسلام كه زمانی هنرمندی ركورد دار به شمار می‌رفت، در اوج دوران محبوبیت خود، از این كار كنارگیری كرد. ترانه‌های او در دهه ۱۹۷۰همیشه فروشی میلیونی داشتند. اما وی كه آن سال‌ها نام كت استیونس را برای خود انتخاب كرده‌ بود، پس از تحولات روحی‌اش (یك‌بار پس از بهبودی از بیماری كشنده سل و دیگری پس از نجات یافتنش در ساحل مالیبو) به یكباره از خوانندگی و نوازندگی جدا شد، به دین اسلام گروید و نام یوسف اسلام را برای خود برگزید. حالا یوسف اسلام دوباره به صحنه بازگشته است. آلبوم یوسف پس از این انتظار طولانی پاسخ عطش هوادارانش را به خوبی می‌دهد و آنها را راضی می‌كند. اغلب این ترانه‌ها طی ۲سال گذشته سروده شده‌اند. بازگشت او هم داستان جالبی دارد.
همسر یوسف برای پسرشان یك گیتار می‌خرد و او احساس می‌كند باید به پسرش گیتار زدن یاد بدهد. خودش می‌گوید: جور دیگری نمی‌توانم موضوع را توضیح بدهم. ایده‌های جالبی به سرم می‌زند. ایده‌هایی كه اطمینان داشتم هنگامی كه اجرا شوند، ارتباط خوبی بین آنها و مردم برقرار می‌شود.»
او شروع به ضبط آهنگ‌های جدیدش می‌كند. آهنگ‌هایی كه انگار منتظر فوران بودند. یوسف می‌گوید: زبان آهنگ، بهترین راه برای ایجاد ارتباط است. سیاست اساسا مردم را از هم جدا می‌كند؛ در حالی كه موسیقی، قدرت متحد كردن مردم را دارد. موسیقی می‌تواند دعوت به رستگاری و نزدیكی به خدا باشد.
یوسف اسلام تمام ترانه‌های آلبوم خودش را سروده و همچنین تمام آهنگ‌ها را نیز خودش ساخته است. آلبوم «یك جام دیگر» كه به بازار عرضه شده است» آهنگ دارد.
صدای یوسف اسلام در این آلبوم شاید بهتر از صدای ۳۰سال پیش كت استیونس است. صدای یوسف در این آلبوم بسیار پخته‌تر و دلنشین‌تر شده است. یوسف كه به سختی اهل مصاحبه است، در گفته كوتاهی درباره بازگشت به عرصه موسیقی توضیحاتی داده است.
از اینكه پس از ۲۸سال درباره یك آلبوم تازه صحبت می‌كنید چه احساسی دارید؟
برای من بازگشت به استودیو مانند بازگشت به خانه دومم است. آنچه برایش آمادگی نداشتم، بخش تجاری و تبلیغاتی كار بود كه به شدت حالت شركتی پیدا كرده و برقرار نگه داشتن موازنه را برای یك هنرمند مشكل كرده است. اما من قبلا هم در چنین شرایط بوده‌ام و می‌توانم از پسش بربیایم.
آیا نسبت به بازگشتتان حساس و مضطرب بودید؟
آخرین جایی كه می‌خواستم به آن بازگردم، حرفه موسیقی بود. اما آنچه اهمیت دارد مردم و هدفی است كه در ذهن داشتم، حالا یك نیاز مهم وجود دارد و آن ساختن یك پل ارتباطی است. من همواره درباره اهداف بشردوستانه ترانه خوانده‌ام و حمایت از بشریت كاری است كه اكنون قصد دارم انجام دهم. موسیقی می‌تواند شفابخش باشد و من تصور می‌كنم كه با توجه به پیشینه و تجربه‌ام در هر دو طرف آنچه شكاف عظیم بین جهانیان به نظر می‌رسد، می‌توانم راهی به سمت اتحاد دوباره بشریت پیدا كنم. این گام بسیار بزرگی برای من به شمار می‌آید؛ اما در مسیر طبیعی زندگی من قرار گرفته است. من از داشتن مسوولیت خسته و رنجور نشده‌ام، بلكه پر از شوق هستم.
چرا این آلبوم را به نام یوسف منتشر كرده‌اید نه یوسف اسلام؟
زیرا «اسلام» نباید به شعار تبدیل شود. از طرفی نام فامیل مانند یك عنوان رسمی است، اما ما دوستان خود را با نام كوچكشان صدا می‌زنیم كه بسیار صمیمانه‌تر است و از نظر من همین می‌تواند پیام این آلبوم به جهان باشد.


تهيه و ارسال خبر    :   حسین رستمی

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi