Current Date : 2/27/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 07/03/1386

طنین اسلام در گوش‌های غرب 

  صدای موسیقی دانان مسلمان هر روز بلندتر می‌شود و آواز داوود وارنزبی علی كانادایی در آن میان، شنوندگان بسیاری دارد.درباره موسیقی اسلامی، پیش از این هم نوشته بودیم. موسیقی اسلامی هر روز گستره وسیع‌تری پیدا می‌كند و چهره‌های جدیدتری را به دنیا و به‌ویژه به مسلمانان معرفی می‌كند.
موسیقی اسلامی‌ای كه در تمام دنیا مطرح شود و حتی توجه غیرمسلمانان را هم برانگیزد، از زمان یوسف اسلام آغاز شد. او یك مسیحی بود اما در حین یك تصادف وحشتناك، از خدا خواست او را زنده نگه دارد تا بقیه عمرش را در راه او صرف كند.


  او سوپراستار موسیقی راك بود. آهنگ «دنیای وحشی» او در صدر پرفروش‌های دنیا قرار گرفته بود و گرایش او به اسلام و ترك موقعیتش به‌عنوان یكی از مشهورترین چهره‌های موسیقی دنیا، باعث تعجب و البته خشم خیلی‌ها شد. یوسف اسلام به اسلام روی آورد و سال‌ها فقط نواهای مذهبی خواند تا اینكه اواخر سال۲۰۰۶، آلبوم جدیدش به نام «یك فنجان دیگر» را به بازار ارائه كرد.
گفتیم كه او از جمله ستاره‌های موسیقی راك است كه از مسیحیت به اسلام گرویده است، درست مثل دیوید وارنزبی – چهره سرشناس موسیقی كانادا – كه پس از گرایش به اسلام، نام خود را به داوود وارنزبی علی تغییر داد.
داوود وارنزبی علی، ‌متولد ۲۷ژوئن۱۹۷۲ است. او خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز، مجری و یك چهره مشهور تلویزیونی است. كودكی‌اش را در كیچنر اونتاریو گذراند. در ۱۹سالگی به عنوان یك هنرمند موسیقی در جنوب اونتاریو مطرح شد و به عضویت گروه‌های مختلف راك و فالك كانادایی درآمد.
دیوید، در این مدت با چهره‌های سرشناسی همچون پل مك لئود، دنی میشل و كوری اشمیت همكاری كرد. در سال۱۹۹۳ با كمپانی چپل، اولین آلبوم مستقلش را به نام «Off to Reap the Corn» عرضه كرد كه شامل آهنگ‌های سنتی كانادایی و موسیقی فالك ایرلند بود. آهنگ قدیمی «گروه مخمل مشكی» او با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و نام او را در كانادا مطرح كرد. سال۱۹۹۴ دومین همكاری مشترك او و كمپانی چپل با آلبومی به نام «گل‌های زیبای دره» رقم خورد.
در سال۱۹۹۳، دیوید وارنزبی به مطالعه فلسفه قرآن پرداخت و دقیقا پس از آن نامش را به «داوود» تغییر داد و پسوند علی را نیز به فامیلی‌اش اضافه كرد. مطالعات قرآنی، تغییر شگرفی در زندگی او ایجاد كرد و او در سال۱۹۹۳، به دین مبین اسلام مشرف شد. به این ترتیب نوشته‌ها، نمایش‌ها و موسیقی او به سمت اسلام تغییر جهت داد، هر چند كه از ابتدا هم در اشعارش از اعتقاداتش به خدا می‌گفت اما اكنون دیگر آموزش‌های اسلامی در تمام اشعارش دیده می‌شود.
«موسیقی كاپلا در سبك‌های فالك و وردموزیك، در حالی كه با نواهای اسلامی رنگ‌آمیزی شده». این عنوان بلند را می‌توان به آثار داوود وارنزبی علی اطلاق كرد. او در مسیر سبكی حركت می‌كند كه نمونه‌هایش این روزها زیاد شده‌اند. اما بدون شك او از اولین كسانی است كه در این ژانر فعالیت كرده‌اند؛ موسیقی اسلامی با كلام انگلیسی. از سال۱۹۹۶ داوود با سابقه حضور در موسیقی فالك – به ویژه برای كودكان – تم‌هایی از مسائل اجتماعی و اسلامی را وارد آهنگ‌هایش كرد.
این روزها داوود به اصل موسیقی خود بازگشته، گیتار در دست گرفته و با همكاری دوست بسیار قدیمی‌اش بیل كوچر ترانه‌هایی درباره «قدرت عشق» و این طور چیزها سروده است.
آلبوم جدید او با آهنگ‌های بدون كلامی همچون «شاعران و پیامبر» تكمیل شده كه فضایی شبیه آلبوم‌های «سرزمین خارج از دید» و «رشد یافته در غرب» به وجود آورده است. نام آلبوم جدید او هم «شاعران و پیامبر» است. پیش از این از او آلبوم‌های «نجوای صلح»، «رنگ‌های اسلام»، «راهی به سوی مدینه»، «نامه» و «طلوع آفتاب، گرد و غبار و پیامبر» و «دستان پیامبر» منتشر شده است.
● بسیاری از مردم از تو به عنوان خالق ژانر جدیدی در موسیقی اسلامی (اناشید با زبان انگلیسی) نام می‌برند. اما كار جدید تو فضای متفاوتی نسبت به این ژانر دارد. چگونه به سمت این كار كشیده شدی؟ چه چیزی باعث شد به این سمت حركت كنی؟
▪ مردم به دنبال ایمان، دانش، موسیقی و هنر هستند و مدام تلاش می‌كنند به این سمت حركت كنند و تو می‌توانی با آهنگ‌های راك اند رول‌ات هم این فضا را برای آنها به وجود بیاوری. مسئله بسیار مهمی است.
موسیقی قدرتمند و زیباست. من هم در همان فضای زیبا حركت می‌كنم. من هنوز هم خودم را عضوی از خانواده فالك می‌دانم. كشاكش ویژه‌ای با خودم داشتم و تصمیم گرفتم به جای اینكه مدام به روی صحنه بروم و برنامه زنده اجرا كنم، كمی روی موسیقی‌ام تمركز كنم. پیش از این، اولین كسی بودم كه اناشید را به صورت انگلیسی اجرا كردم.
این نواها این‌قدر زیبا و دلنشین بودند كه مرا به سرزمینی جدید بردند؛ یك سرزمین روحانی. این نواها هم جزئی از دنیای موسیقی‌اند؛ راهی برای آموزش بهتر به ویژه به بچه‌ها. این راه مطمئنا راهی نیست كه مثل خیلی از سرگرمی‌های دنیای امروز، آنها را به سوی فساد و تباهی پیش ببرد.
● آیا این نواهای مذهبی به عنوان یك جانشین توانسته‌اند جای موسیقی غربی را برای تو پر كنند؟
▪ من همیشه به موسیقی گوش می‌كنم. از هنر هنرمندان مختلف از مارك آنتونی تا پرینسس لذت می‌برم. آنها هنرمندانی‌ هستند كه من آهنگ‌هایشان را بعد از خواندن قرآن گوش می‌كنم. اما این نواهای مذهبی باعث می‌شود كه من بتوانم دنیای اطرافم را بهتر بشناسم و با عمل كردن به فرامین الهی وضعیت خود و اطرافم را بهتر كنم.
اگر چه موسیقی هیچ‌گاه جایگزینی برای خود قرآن نیست اما موسیقی به عنوان یكی از بهترین چیزهایی كه می‌توان شنید، به من آرامش می‌دهد.پس از كار كردن بر روی چند آلبوم شبیه آن، احساس كردم كه فرصتی پیش آمده تا تلاش كنم یك چیز نو خلق كنم و به سبك قدیمی موسیقی‌ام بازگردم و همچنین تلاش كنم كه سبك‌های دیگر موسیقی را به گوش شنوندگانم برسانم.
● تو دوباره به كار با بیل كوچر، دوست دوره نوجوانی‌ات بازگشته‌ای، آن هم پس از مدت‌ها كار بر روی پروژه‌های موسیقی اسلامی. كار كردن مجدد با او چگونه است؟
▪ آن روزها- زمانی كه فقط ۱۷ سال داشتیم- ما می‌خواستیم به «الهه‌های راك» تبدیل شویم. البته آن موقع چندان حرفه‌ای نبودیم و حتی خیلی هم خوب ساز نمی‌زدیم. پس از آن، من به سمت قرآن گرایش پیدا كردم و با خودم می‌گفتم خب، نمی‌دانم آیا واقعا درست است كه من یك ستاره راك شوم؟ ما چند سالی دست از موسیقی كشیده‌ایم و ضمنا از هم جدا شده‌ایم.
به نظر می‌رسد كه الان زمان مناسبی برای بازگشت دوباره است. دوستی قدیمی بین ما همچنان وجود دارد و امیدوارم كه ادامه هم داشته باشد انشاءالله.
● آیا تو به نوشتن اناشید و نواهای مذهبی ادامه خواهی داد؟
▪ به شدت مشغول فعالیت بر روی یك آلبوم برای كودكان هستم اما صرفا این آهنگ‌ها با صدای من و پركاشن همراهند. خواه ناخواه، شما این سبك را اناشید معنی می‌كنید. تعدادی از این آهنگ‌ها بر مبنای دانش و مسائل قرآنی است و اما با درام و پركاشن به خوبی رنگ‌آمیزی شده است.
من با جماعتی كه در این مدت من را همراهی كردند، به هیچ وجه قطع ارتباط نمی‌كنم. كسانی كه به من انتقاد می‌كنند، هیچ فرقی با آنهایی ندارند كه پس از مسلمان شدن یوسف اسلام (كت استیونس)، آلبوم‌های او را شكستند.
● آهنگ‌های جدیدت در چه فضایی ساخته شده‌اند؟
▪ این آهنگ‌ها عكس‌العملی به درگیری‌های انسان‌هاست؛ آدم‌هایی كه همدیگر را دوست دارند اما رابطه‌ای بینشان برقرار نیست و به خاطر سوءتفاهم، به خودشان و دیگران صدمه می‌زنند؛ افرادی شامل زن و مرد یا حتی مادر و پسرش یا پدر و دخترش.
● آیا به نظر تو مردم آهنگ‌هایت را به این قصد كه آن را به عنوان یك دستورالعمل در زندگی به كار ببندند، گوش می‌كنند؟‌
▪ درك من این است... این وضعیت صادقانه‌ای برای من نیست كه آلبومی را فقط با درام و صدای خواننده تولید كنم و در آن به مسائل مختلف بپردازم. به همین دلیل بعضی وقت‌ها احساس می‌كنم آدم ریاكاری هستم، ‌مخصوصا وقتی شنوندگان كارهایم را می‌بینم. فكر می‌كنم آلبوم جدیدم را به این منظور ساخته‌ام.
این آلبوم صادقانه است. خود خودم هستم. اگر با من موافقی، بیا همراهم شو. ما همه با هم خواهیم بود. اگر نیستی، ‌مشكلی نیست. تو می‌توانی آدم‌هایی را پیدا كنی كه حرف دلشان را می‌فهمی.
این روزها خیلی‌ها حرف‌هایشان را از راه موسیقی به بقیه می‌گویند. در دنیای اسلام، من، زین هیخا و یوسف اسلام موزیسین‌های این عرصه هستیم.
● همكاری‌كردن با اجتماعات مسلمانان چگونه است؟
▪ الحمدالله، خیلی خوشحالم كه با سازمان‌های اسلامی همكاری می‌كنم. همه هدف ما این است كه بر روی الله تمركز كنیم. با هم نماز می‌خوانیم و به یكدیگر كمك می‌كنیم. بسیاری از مسلمانان در دانش، ‌تكنولوژی و تجارت در رده‌های بالایی قرار دارند. مطمئن نیستم كه بتوانم چنین گروهی را در هیچ جای دنیا بیابم؛ گروهی كه خلاقیت، شور و اشتیاق من به كار را این‌قدر بالا می‌‌برد. آنها بسیار صبور و فعالند.
● سه تا از محبوب‌ترین آثار هنرمندان مسلمان را نام ببر و بگو چرا به آنها علاقه داری؟
▪ واقعا بر مبنای دین و مذهب، آهنگ گوش نمی‌كنم. نواهای مذهبی برایم بسیار محبوب‌اند، اما این‌گونه نیست كه فقط بر روی آنها متمركز شویم.
در آلبوم «همه موجودات دوست دارند نوای قرآن را بشنوند»، تلاش كردم كه به كودكان یاد بدهم كه زیبایی‌های نوای قرآن را درك كنند. اما ۳ آلبوم محبوب اسلامی من اینها هستند: ۱- «توپی برای شلیك ندارم» كه به وسیله یوسف اسلام تهیه شد.
این آلبوم به شدت مرا به فضای عمیق ملودیك و كلمات زیبا برد. سالی كه این آلبوم منتشر شد، من مدت زیادی را با بچه‌های بوسنیایی در كمپ تابستانی‌شان بودم.
۲ - اناشید میراژ: اولین بار آقای میراژ را چند سال پیش در فلوریدا دیدم. در منزلش با هم چند آهنگ خواندیم. او یك ترانه‌سرا و شاعر بزرگ است.
تنظیم ها و متون اصلی‌اش بسیار محرك و زیبا هستند. اغلب ترانه‌هایش را زیرلب زمزمه می‌كنم. منتظر روزی هستم كه من و او با هم یك آلبوم ضبط كنیم.
۳ - اناشید گروه مالزیایی ریمان: شنیدن آثار آنها بسیار لذت‌بخش است. پركاشن بسیار قدرتمند و صداهای متشخص آنها، ‌شنونده را محظوظ می‌كند.
● شاعران و پیامبر
آلبوم «شاعران و پیامبر» از داوود وارنزبی علی، در ماه می سال ۲۰۰۷ در تمام نقاط دنیا منتشر شد. او آوریل امسال با كمپانی بین المللی beloved musika كه دفتر اصلی‌اش در دوبی واقع است، قرارداد جدیدی امضا كرد تا از طریق این شركت، آلبوم جدیدش را در تمام نقاط دنیا منتشر كند. او پیش از این، آلبوم‌هایش را از طریق شركت شخصی‌اش كه «ورود به صلح» نام دارد منتشر می‌كرد اما این بار برای انتشار همزمان و هماهنگ آلبومش سراغ این شركت بزرگ رفت.
خود داوود وارنزبی علی درباره آلبوم جدیدش می‌گوید: «این آلبوم بیانیه‌ای است درباره امیدواری به رشد اجتماعی و مذهبی مردم در خلال تنش‌های سیاسی فراوان در دنیا».
او در چند وب‌سایت مختلف كه هریك كاملا تخصصی‌اند، به موضوعات مختلفی از جمله اسلام، صلح، موسیقی برای كودكان و موسیقی‌های تولیدی خودش می‌پردازد. توجه ویژه او به كودكان در آهنگ‌ها و ویدئوهای مختلف او به چشم می‌خورد. بی‌جهت نیست كه او دوست دوران كودكی‌اش را از یاد نبرده و پس از سال‌ها، مجددا سراغ او رفته تا با همكاری او آلبوم جدیدش را تولید كند.
وارنزبی و كوچر (دوست دوران كودكی او و همكار دوره جوانی‌اش) در یك دوره ۶ ماهه، اشعار و آهنگ‌های این آلبوم را ساختند و سعی كردند در تنظیم آهنگ‌ها از هیچ سبكی نگذرند. آنها آهنگ‌هایی در قالب جاز، ریتم اند بلوز، فالك، بیت ورلد، كلاسیك و پاپ ساختند و از نوازندگان برجسته‌ای همچون دنی تامپسون (بیسیت افسانه‌ای انگلیسی)، ارشد خان (نوازنده برجسته هندی سیتار)، پریش شوكلا (خواننده ریتم اند بلوز) و استفن فیرینگ (ترانه‌سرای مشهور كانادایی) كه برنده جایزه ترانه جونو در سال۲۰۰۷ هم شده، استفاده كردند.

منبع گفت‌و گو: ساوند ویژن و آلت میوزیك


تهيه و ارسال خبر    :   حسين رستمي

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi