Current Date : 9/20/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 13/04/1385

تهران، شهريور ميزبان غزل‌هاي كلهر و شجاعت‌حسين خان است 

  كنسرت شجاعت حسين‌خان و كيهان كلهر، قطعي شد. دوم و سوم شهريور، فضاي باز كاخ نياوران، شاهد بداهه‌نوازي كمانچه، سي‌تار و تبلا با بليت احتمالي 10 هزار تومان است.


  خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ هنر ـ تجربه آلبوم هاي موسيقي غزل يك و دو در كنسرت كيهان كلهر و شجاعت حسين خان، دوم و سوم شهريور ماه در كاخ نياوران تكرار مي شود.
بالاخره فرصتي فراهم شد تا كيهان كلهر و شجاعت حسين خان در تهران به اجراي تجربه هاي موسيقيايي خود،‌ بداهه نوازي كمانچه و سي تار بپردازند. اين تجربه كه به انتشار دو آلبوم موسيقي غزل 1 و 2 , چند کنسزت در امريكا و اروپا انجاميد . كلهر درست زماني كه تصميم گرفته است، پروژه ديگري را با «اردال ارزنجان» موسيقي دان تركيه اي به اجرا در آورد. كنسرتي با زوج هنري هندي اش در تهران قطعي شد .
به گزارش ميراث خبر در اين برنامه احتمالا يك نوازنده تبلا نيز كلهر و شجاعت حسين خان را همراهي مي كند. اين نوازنده تبلا توسط شجاعت حسين خان از هند براي اجرا انتخاب مي شود.
اين كنسرت قرار بود در نيمه دوم مرداد ماه برگزار شود اما به دليل نياز به آمادگي بيشتر برگزار كننده و همچنين سفري كه براي نوازنده هندي شجاعت حسين خان پيش آمد، به دوم و سوم شهريور ماه موكول شد. اين برنامه در فضاي باز كاخ نياوران توسط نشر موسيقي هرمس به اجرا در مي‌آيد. قرار بود بعد از اين دو شب، اردال ارزنجان و كلهر نيز دو شب كنسرت داشته باشند كه به دليل فشردگي برنامه هاي اين هنرمند ترك كنسرت به زمان ديگري موكول شد .
رامين صديقي مدير نشر هرمس براي اجراي هر شب كنسرت پيش بيني فروش يك هزار و پانصد بليت كرده است. او در اين باره مي گويد: «براي يك كنسرت كه دو يا سه نوازنده در آن حضور دارند نمي توانيم بيشتر از يكهزار و پانصد صندلي بچينيم. طبيعي است كه مردم مي خواهند بهتر صحنه را ببيننند و اگر خيلي دور از صحنه باشند نمي توانند به اجرا مسلط شوند.»
او همچنين با ابراز اميدواري براي پيدا كردن يك اسپانسر خوب، درباره قيمت بليت هاي كنسرت گفت: «اگر بتوانيم يك اسپانسر خوب براي برنامه پيدا كنيم، قيمت ها ي بليت را كم مي كنيم. در حال حاضر پيش بيني ما براي بليت هاي اين كنسرت ده هزار تومان است و در صورتي كه يك حامي مالي خوب براي برنامه داشته باشيم، قيمت را پائين تر مي آوريم.»
آخرين كنسرت كيهان كلهر و شجاعت حسين‌خان، از اساتيد موسيقي سنتي ايران و هند، در نيويورك در تالار جاز لينكن سنتر نيويورك برگزار شد. اين دو هنرمند شش سال است كه با هم همكاري دارند.

كيهان كلهر در نيمه دوم فروردين ماه امسال در سوئد به اجراي كنسرت پرداخته وپس از آن ده كنسرت تكنوازي و بداهه نوازي و چند كارگاه موسيقي ايراني در دانشگاه هاي اين كشور توسط بر پا كرد . كلهر همچنين سال گذشته در دانشگاه هاي شيكاگو، ويرجينيا و چند مركز دانشگاهي ديگر، ‌اثر تازه خود «شهر خاموش» را در قالب كنسرت هاي پژوهشي اجرا كرد. اين قطعه براي كوارتت زهي و كمانچه ساخته شده بود كه در قالب پروژه "راه ابريشم "به سرپرستي يويوما اجرا شد. پس از آن كلهر به همراه استادان محمد رضا شجريان و حسين عليزاده و همايون شجريان يازده كنسرت در شهر هاي مختلف اروپا و آمريكا اجرا كرد.
كيهان كلهر نوازنده كمانچه ، با برنامه هايي كه پيش از اين همراه با يويوما و بزرگان موسيقي ايراني در كشورهاي غربي به اجرا درآورده، نقش موثري در معرفي و رواج موسيقي ايراني درغرب داشته است.
شجاعت حسين خان نيز نوازنده سيتار يا عود هندي فرزند استاد ولايت خان يكي از هنرمندان برجسته درميان نسل جوان نوازندگان شمال هند به شمار مي رود. كلهر وقتي شجاعت حسين خان را انتخاب كرد عوامل بسيارى را در نظر گرفت. او از خانواده اى است كه هفت نسل قبلش نوازنده سيتار بودند و از اين گذشته نوازنده هم نسل كلهر است و مسائل جامعه امروز را مى فهمد. او هميشه دوست داشته پروژه با تساوى كامل آرا و ايده ها اجرا شود. اونمى خواهد متكلم وحده باشد مگر در كار گروهى كه خودش آن را نوشته باشد.
كلهر وقتي در نيويورك بود كنسرت هاى موسيقى شمال هند را دنبال مي كرد و مدت ها بود كه قصد داشت با نوازنده اى از اين فرهنگ كار كند. شكل نوازندگى شجاعت حسين خان، ديدش نسبت به موسيقى، آهنگ هايى كه مى نوازد و جايگاهي كه در موسيقى دارد باعث شد كلهر به او پيشنهاد همكارى بدهد.
از آخرين آثاري كه از كلهر در ايران منتشر شده مي‌توان به «باران» و موسيقي فيلم «جادهء ابريشم 2005» اشاره كرد. «باران» موسيقي تلفيقي هند و ايران است كه در آن «شجاعت حسين‌خان» سيتار، «سانديپ داس» تبلا و كيهان كلهر «كمانچه» نواخته‌اند.
میراث خبر


تهيه و ارسال خبر    :   الینا مصدق

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi