Current Date : 7/3/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 01/03/1385

نظرات محمدرضا لطفی در مورد کمانچه‌نوازان درست بود 

  داوود گنجه‌ای، ردیفدان و نوازنده کمانچه، گفت: "سخنان لطفی در مورد کمانچه‌نوازان شاید کاملا دقیق نباشد، ولی به نوعی پرده از برخی حقایق برداشت. باید طرح اینگونه سخنان با صداقت و در محافل پژوهشی ادامه یابد تا اهالی موسیقی بتوانند نتیجه ثمربخشی بگیرند.
داوود گنجه ای، ردیفدان و نوازنده کمانچه درگفت و گو با خبرنگار موسیقی مهربا اعلام این مطلب گفت : انتقاد سازنده خیلی خوب است و اساسا تا انتقاد نباشد پیشرفت و تعالی وجود ندارد اما به شرط آنکه ما طاقت شنیدن انتقاد را داشته باشیم.
گنجه ای گفت : انتقاد و بیان نظریات در باره هنرمندان خوب است به شرطی که از روی صدق و صفا و با نیت خیر باشد ونه از روی منیت و تخریب . من صحبت های لطفی را خواندم ؛ گفته های او در خصوص برخی از کمانچه نوازان صحت دارد ولی این کافی نیست وباید شرایطی باشد تا همه بتوانند صحبت کنند و در مورد کارهای خود توضیح بدهند بدیهی است اگرنوازنده برجسته ای امروز دقیقا مثل استاد بهاری کمانچه نمی نوازد حتما دلیلی برای کارش دارد.

این ردیفدان و کمانچه نواز در ادامه در مورد سنت گرایی صرف و نوازندگی به شیوه قدما که لطفی بیان داشته گفت : این درست است که ما باید به گذشته نگاه داشته باشیم اما نباید فراموش بکنیم که ما در "حال" - با تمام ویژگی هایش - زندگی می کنیم و طبیعی است که باید نیاز مخاطب امروز و بویژه جوانان را در نظر بگیریم ؛ همان محمد رضا لطفی که استاد تاثیر گذاری در موسیقی ما بوده است هیچ وقت مثل گذشتگان تار نمی نوازد و ساز او رنگ و بوی خود وزمانه اش را دارد.

گنجه ای در ادامه با اشاره به دوری بیست ساله لطفی از ایران گفت : زمانه بسیار تعییر کرده است و در ایران نوازنده ها و جوانان بسیار بااستعدادی کارمی کنند که هریک در آینده می توانند صاحب سبک و شیوه ای شوند.

وی افزود: استفاده از تکنیک ، شیوه و آموزه های استادان بزرگ گذشته قطعا بسیار مفید است ولی امروز مطالب و محتوای نوازتدگی بسیار مهم است و باید با اتکا سنت و الگوهای موجود در موسیقی راه خود را ادامه دهیم و رو به جلو در حرکت باشیم.

وی در پایان گفت : من فکر می کنم لطفی از روی صدق و برای ایجاد حرکت در جریان موسیقی نظراتش را بیان کرده است و چه بهتر که این مسیر با استقبال ، همدلی و محبت موسیقیدانان مواجه شود ودر فضایی گرم و مهر آمیز همه جمع شویم ساز بزنیم ، انتقاد کنیم ودر مورد یکدیگر نظر بدهیم و همدیگر را تحمل کنیم.

خبرگزاری مهر


تهيه و ارسال خبر    :   الینا مصدق

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi