Current Date : 2/27/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 30/02/1385

ارزش ساز ایرانی به دست ساز بودن آن است 

  تولید انبوه سازهای ایرانی شاید به لحاظ اقتصادی قابل توجیه باشد ولی از جنبه کیفیتی و با توجه به ذات و واقعیت موسیقی ایرانی ، محصول ارزشمندی به حساب نمی آید.
فرمان مرادی - سازنده سازهای ایرانی و سرپرست کارگاه سازسازی صدا و سیما-که در میزگرد بررسی مسائل و مشکلات سازندگان ساز در خبرگزاری مهر حضور داشت ،ضمن بیان این مطلب افزود : سازهای ایرانی اغلب به یک تکامل نسبی رسیده اند و ایجاد تغییر در آن ها به شرایط خاصی وابسته است که این شرایط با گذشت زمان وطی سالیان به دست می آید .

وی در ادامه افزود : همه معتقدند یحیی تار را به کمال رسانده است ،اما آیا مسیر این تکامل از ابتدا هموار بوده است ؟خیر. رسیدن به هر تکاملی نیاز به آزمون و خطاهایی دارد . مرحوم یحیی نیز ابداعاتی در تار به خرج داده اند که هنوز نمونه هایی از آن موجوداست ،اما از طرف جامعه موسیقی مورد پذیرش واقع نشد .

مرادی با تاکید بر حفظ اصالت ها در تمام شئون ،درباره به وجود آمدن یک ساز جدید در موسیقی ایرانی ،گفت : به وجود آمدن هر پدیده ای و ماندگاری آن دو امر متفاوت است که دومی به احساس نیاز اجتماعی بستگی دارد . به نظر من نیاز به وجود آمدن یک ساز جدید باید در میان اجتماع و در ذائقه موسیقایی مردم حس شود .

وی در ادامه به مساله هویت اشاره کرد و افزود : هویت رکن اصلی و مایه ماندگاری هر پدیده ای است . پس برای ساخت و اعمال هر گونه تغییری درنظام سازگری ابتدا باید به حفظ اصالت ها اندیشید . وگرنه فکر نمی کنم هیچ پدیده نوظهوری بدون وجود پیشینه بتواند ماندگار باشد .

فرمان مرادی درباره ساخت ساز و پذیرفته شدن آن ،گفت : به نظر من یک سازنده باید به هنگام سفارش گرفتن به مسائلی نظیر سلیقه موسیقایی سفارش دهنده و فیزیک او آشنا باشد تا آن ساز به جایگاه واقعی خود برسد .

مرادی در پایان با اشاره به مسائل و مشکلات سازسازان گفت: من تمام عمرم با عشق کارکردم و اینک با حقوق بسیار اندکی بازنشسته شده ام اما با این وجود از مسائل مادی شکایت ندارم من فقط کمی توقع توجه و احترام دارم .به عنوان مثال ما سال گذشته خواستیم برای سازساز بزرگ تاریخ ایران "یحیی"به عنوان بزرگداشت و یادبود ، سنگ مزاری بسازیم و با حضور بر سر مزاروی ادای احترام بکنیم؛بدین منظور صدها نفر از شهرهای مختلف به اصفهان آمدند اما در لحظه آغاز مراسم آن گرد همایی به بهانه های نامعلوم به هم خورد .
خبر گزاری مهر


تهيه و ارسال خبر    :   الینا مصدق

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi