Current Date : 7/15/2020 صفحه اصلي |  مديريت محتوايي  |  تماس با ما |  ارتباط با مديريت 
 English  |  Persian كنسرواتوار موسيقى تهران   
Quick Link
در آينه مطبوعات  «
بخش بين الملل  «
تقدير نامه ها  «     
بازديد ها  «     
قراردادهاي فرهنگي  «     
ثبت نام براي تحصيل  «     
شرايط تحصيل در  «     
كنسرواتوارهاي خارجي     
ساير سايتها  «
سازشناسي  «
مهندسي صدا  «
موسيقي الكترونيك  «     
الكتروآكوستيك  «     
استوديوها  «     
سازشناسي الكترونيكي  «     
نرم افزارها  «     
آكوستيك  «     
عضويت در خبرنامه  □
نام
ايميل

آرشيو اخبار

۸۸۸۲۴۰۵۰ - ـ۸۸۹۱۳۰۱۰ ـ ۸۸۳۱۶۱۹۲

تاريخ خبر : 29/07/1385

بارن بویم و نوای موسیقی صلح 

  کنسرواتوار موسیقی تهران – دنیل بارن بویم زمانی که تنها هشت سال داشت در اولین کنسرت خود با ارکستر فیلارمونیک برلین به اجرای کنسرتو پیانو پرداخت.یکی از روزنامه های شاخص شهر زادگاهش – بوینس آیرس _ در آن زمان چنین نوشت :" اینکه کودکی در این سن در ملا عام بنوازد گناهی نابخشودنی است به ویژه کودکی چنین عاری از استعداد"! روزنامه دیگر بوینس آیرس نیز نوشت : " موزارت بار دیگر متولد شد".
بیش از نیم قرن از آن زمان گذشته است و بارن بویم اکنون می گوید که بزرگترین درس زندگی اش را از همان انتقادات و تمجید ها گرفته است و آن تلاش در راستای اهداف عالی است بدون چشم داشت به پاداش. وی اعلام کرده است دور جدیدی ازکنسرت های صلح را برگزار خواهد کرد.


  اکنون وی در دهه شصتم زندگی اش در سراسر جهان به عنوان پیانیستی اعجاب برانگیز و رهبر ارکستری قدرتمند شناخته می شود.
بارن بویم به سال 1942 در بوینس آیرس پایتخت آرژانتین از پدر و مادری روس- اسراییلی متولد شد و در پنج سالگی نواختن پیانو را آغاز کرد تنها سه سال بعد نام وی بر سر زبان ها افتاد.در ده سالگی دنیل به همراه خانواده اش به اسراییل مهاجرت کردند و یک سال بعد وی اولین گام ها را برای رهیری ارکستر برداشت و در نهایت پس از مسافرت های بسیار در اروپا به آمریکا رفت. وی در سال 1967 با ویلن سل نواز بریتانیایی _ ژاکلین دو پر_ ازدواج کرد و اجراهای تاریخی این زوج هنرمند به طوفان موسیقی شهرت یافت. اما شش سال بعد دو پر دچار اسکلروز حاد شد و در نهایت در سال 1987 در سن 42 سالگی در گذشت.
مرگ دردناک دو پر و زندگی موفق وی با بارن بویم بهانه ای شد تا در سال 1998 هالیوود با اقتباس از زندگی آن دو فیلم ‘ هیلاری و جکی ‘ را به بازار عرضه کند که با موفقیت چشمگیری رو به رو شد.
بارن بویم چندی بعد با پیانیست نامی روسی _النا باشکیروا_ ازدواج کرد که حاصل آن دو فرزند کنونی وی است.
اما بارن بویم شهرت خود را تنها مدیون زندگی خصوصی پر فراز ونشیب خود نیست.وی آثار متعددی را تا کنون اجرا کرده است که از آن جمله می توان به مجموعه کامل سونات های پیانوی موتزارت و بتهوون , برامس و بارتوک اشاره کرد. اجرای استاندارد آثار کلاسیک و باروک چه به عنوان پیانیست و چه به عنوان رهیر همواره وی را متمایز ساخته است هر چند در سال های اخیر منتقدان اجرا های پیانوی وی را دیگر استاندارد نمی پندارند که به احتمال فراوان ناشی از کهولت سن و نداشتن تمرین های فراوان است اما هم چنان کنسرت های وی در سراسر جهان با فروش رفتن تمامی بلیت ها اجرا می گردد.بارن بویم از سال 1974 به مدت 15 سال مدیر ارکستر سمفونی پاریس بوده است و مدیریت ارکستر سمفونی شیکاگو را نیز تا چندی پیش به عهده داشته است.به همین جهت به وی لقب افتخاری ‘ رهبر جاودان ‘ تعلق گرفته است.
وی در سال 2001 در فستیوال موسیقی اسراییل قطعه Staatskapelle اثر ریچارد واگنر را اجرا نمود که مقامات اسراییلی به دلیل پیشینه واگنر در مسایل سیاسی و ضد سامی آن را غیر مجاز اعلام کرده بودند به همین دلیل بارن بویم از سوی آنها به هتک هرمت و تجاوز به فرهنگ یهود محکوم شد.
بارن بویم همواره مخالفت خود را به صورت علنی با مسایل غیر انسانی مانند آنچه در فلسطین و اسراییل می گذرد اعلام کرده است وی حتی پس از دریافت Wolf Prize به نقد دولت اسراییل پرداخت که باعث شد دشمنان فراوانی در بین سیاست مداران اسراییلی پیدا کند.
هر چند بارن بویم قادر به اجرای برنامه با تک تک ارکستر های بزرگ جهان است اما وی تابستان هر سال یک ماه در ارکستر جوانان ‘ غربی شرقی دیون ‘ که یک ارکستر صلح است برنامه اجرا می کند. ارکستر فوق از نوازندگان عرب و اسراییلی تشکیل شده است و به همت بارن بویم و ادوارد سید – نویسنده نامی فلسطینی – در سال 1999 بنیاد نهاده شد.
چندی پیش بارن بویم اعلام کرد که با کاستن از فعالیت های خود قصد بازنشستگی دارد هر چند برنامه های کاری فشرده وی چندان موید این مطلب نیست.
براستی دنیل بارن بویم به عنوان موسیقی دانی برجسته وشاید مهم تر از آن انسانی شایسته هنر را به خوبی درک کرده است .

منبع : CNN
مترجم : پورنگ ظریف کریمی – کنسرواتوار موسیقی تهران


تهيه و ارسال خبر    :   پورنگ ظریف کریمی

ثبت نام آغاز شد

  پرينت صفحه جاري   پست الكترونيك   ذخيره آدرس سايت
 

88913010  (021)98+ خيابان كريمخان زند ، ابتداي خيابان استاد نجات اللهي ، پايين تر از كليسا ، ساختمان 299
info@TehranConservatory.ir CopyRight © 2007 All Right Reserved Tehran Conservatory of Music  
Web Design : Ati Net Co .   Programmer : Hassan Rashidi